Jak płacić 1/3 mniej za prąd?

Jak płacić 1/3 mniej za prąd?
Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Jednym z podstawowych dóbr, których używamy na co dzień jest energia elektryczna. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez prądu. Jeśli wydaje Ci się że tak nie jest to spróbuj cały dzień nie używać urządzeń działających na prąd – i co udało się?

Obecnie cena energii w Polsce jest gdzieś w środku stawki w Europie (21 miejsce ze średnią 0.1155 zł/Kwh) . Ale co ciekawe za prąd płacimy więcej niż chociażby Francuzi, Finowie, Węgrzy czy Serbowie. Ceny będą z pewnością rosły w najbliższych latach, a jest to spowodowane głównie przez 2 rzeczy. Po pierwsze walcząc z ociepleniem klimatu Unia Europejska wprowadziła opłaty za emisję CO2 do atmosfery. Kwota ta zwiększa koszty produkcji prądu aż o 36%!  Druga przyczyna również wiąże się z walką z globalnym ociepleniem, a konkretnie z obowiązkiem zwiększenia ilości energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Nie każdy wie, ale energia z wiatraków jest 72% droższa niż prąd wytworzony w elektrowniach na węgiel (bez uwzględnienia opłat za emisję CO2). Nawet uwzględniając opłaty za emisję CO2 prąd wytworzony w tradycyjnych elektrowniach jest o około 50 zł tańszy niż ten z elektrowni wiatrowych!  Widać na tym przykładzie, że jeśli Unia Europejska dopnie swego i większość energii elektrycznej będzie pochodziła z farm wiatrowych to cena energii wzrośnie niemal dwukrotnie.

Dlaczego Francja i Węgry mają tańszy prąd niż Polska? Odpowiedź jest bardzo prosta. Kraje te w większości produkują prąd w elektrowniach atomowych , na które UE również rozpoczęła nagonkę informując, że są niebezpieczne i zagrażają zdrowiu. Czy słyszeliście o wypadkach w elektrowniach jądrowych na Węgrzech? Ja sobie nie przypominam. Prąd z elektrowni jądrowych jest 70 zł/Mwh tańszy od tego wytwarzanego z węgla (bez uwzględnienia opłat za CO2) i ponad 200 zł/Mwh (prawie 3 razy) tańszy od prądu z wiatraków. Dzisiaj media podały informację o tym, że urzędnicy rządowi zamierzają zawiesić program budowy elektrowni atomowych na rzecz inwestycji w odnawialne źródła energii czytaj wiatraki, z których prąd jest 3 razy droższy od tego z elektrowni atomowych. Wykresy poniżej pokazują porównanie kosztów produkcji 1 MWh prądu w różnych elektrowniach bez i z opłatami za emisję CO2 (ceny są średnią z cen podanych w wykresach http://www.cyf.gov.pl/pdf/rej/rej6.pdf)

cena 1mwh bez opłat emisyjnychcena 1mwh z oplatami emisyjnymi

Wracając do tematu z tytułu tego artykułu. Rachunki za prąd mogą być niższe o 1/3 nawet bez zmiany struktury produkcji prądu w Polsce. 1/3 opłat jakie uiszczamy do zakładów energetycznych to podatki i opłaty dodatkowe. Posługując się przykładowymi danymi przygotowałem krótkie wyliczenie:

Mieszkanie, w którym nie ma ogrzewania elektrycznego i kuchenki elektrycznej zużywa w ciągu roku około 2500 kWh. Daje to rachunek rzędu 1537,5 zł rocznie. W tym zawarty jest podatek VAT 287,5 zł, akcyza 50 zł, opłata za emisję CO2 179 zł oraz koszt wytworzenia prądu 500 zł i opłata za dystrybucję wraz z zyskiem dla zakładu energetycznego około 525 zł. Jak widać opłaty z tytułu ukrytych podatków wynoszą aż 512 zł i o tyle mniej moglibyśmy płacić gdyby państwo nie rabowało swoich obywateli narzucając im podatki i nie akceptowało dopłat za emisję dwutlenku węgla. Gdyby jeszcze do tego uwzględnić obniżkę spowodowaną zmniejszeniem się kosztów produkcji po przejściu na elektrownie atomowe jedynie o 30 zł/MWh to rachunek jaki otrzymałby właściciel przykładowego mieszkania spadłby jeszcze o 75 zł i wyniósłby 950 zł czyli 38% mniej niż obecnie.

Czy zatem pozwolisz aby państwo wraz z UE w dalszym ciągu Ciebie okradali?artykuł opracowany na bazie: http://tinyurl.com/euorstat-energia, http://www.cyf.gov.pl/pdf/rej/rej6.pdf i http://www.world-nuclear.org/info/Facts-and-Figures/Nuclear-generation-by-country/

Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>