100 pomysłów (czy na pewno?) wartych naśladowania.

100 pomysłów (czy na pewno?) wartych naśladowania.
Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Stowarzyszenie Republikanie zrobiło ostatnio całkiem ciekawą akcję pytając Polaków w kraju i za granicą o rozwiązania legislacyjne istniejące w innych krajach, które warto by było wprowadzić w Polsce. Zarówno na konferencji jak i we wszystkich komunikatach stowarzyszenie chwali się zebraniem ponad 100 pomysłów, które są warte naśladowania. Jakiś czas zajęło mi przebrnięcie przez wszystkie pomysły i moim zdaniem w większości nie są to pomysły godne poglądów republikańskich.

Jako pierwsza rzuca się w oczy ilość pomysłów z poszczególnych krajów. Zdecydowanie prowadzi tutaj Wielka Brytania. W wypowiedziach osób, które mieszkają i mieszkały w Wielkiej Brytanii jak i osób, które znają brytyjskie rozwiązania widać opieranie się na konkretnych przykładach. Nie są to żadne mrzonki, a faktyczne zasady, które funkcjonują na Wyspach Brytyjskich. Kolejną grupą są osoby mieszkające w Polsce. Tutaj w przeciwieństwie do „Brytyjczyków” pomysły są najczęściej bez podania konkretnych państw, w których dany pomysł by funkcjonował czy się sprawdził, bardziej są to marzenia poszczególnych osób. Dalej są propozycje z takich krajów jak USA, Niemcy, Holandia, Norwegia, a nawet Białoruś i Rumunia (dokładne informacje na wykresie poniżej).

 

Kolejna rzecz warta odnotowania to powtórzenia. Na przykład z Kanady napłynęły 4 propozycje i wszystkie były od jednej osoby, pana Jerzego, który cały czas podsuwa pomysł płacy minimalnej na poziomie 20-30 zł za godzinę. Dużo pomysłów dotyczy również funkcjonowania sklepów monopolowych na kształt tego jak działają w Irlandii oraz rejestracji pojazdów.

Jak już zaznaczyłem na początku, zdecydowana większość pomysłów ma niewiele wspólnego z poglądami, których propagatorami są Republikanie (w końcu pan Przemysław Wipler ogłasza siebie „najbardziej wolnorynkowym posłem na sejm RP”). Wiele pomysłów dotyczy zwiększenia socjalu, płacy minimalnej, obowiązków dla przedsiębiorców itp. Dlatego mimo, że sam pomysł akcji mi się podoba to już sposób w jaki jest ona komunikowana nie do końca. Oczywiście jest to czysty marketing więc jako marketingowiec nie powinienem się czepiać, ale się czepiam :) Niektóre z pomysłów faktycznie są warte naśladowania jak chociażby zmniejszenie biurokracji czy prywatna służba zdrowia i edukacja, ale nie ma ich ponad 100. Z grubsza naliczyłem około 40 takich, które w mniejszym lub większym stopniu mogłyby poprawić funkcjonowanie naszego państwa. Są to jednak często rozwiązania częściowe i tymczasowe, a moim zdaniem żeby było lepiej trzeba zrobić „rewolucję”. Mi najbardziej podobają się pomysły prywatnej edukacji, prywatnej służby zdrowia, minimalizacji biurokracji przez uruchomienie e-urzędów, zmiany kodeksu karnego i likwidacji urzędów pracy.

Jako podsumowanie chciałbym odnieść się do idei samej akcji, która moim zdaniem była bardzo słuszna. Dzięki takiej akcji Republikanie po pierwsze zainteresowali sobą media i część społeczeństwa, a po drugie zyskali ogląd na to jakich zmian chcą Polacy. Moim zdaniem do przewidzenia było to, że wiele pomysłów dotyczyć będzie polityki socjalnej na kształt państw zachodnich bo naprawdę niewiele jest na zachodzie regulacji (a właściwie braku regulacji) wolnorynkowych. Mimo to uważam, że był to dobry krok ze strony stowarzyszenia, że zdecydowało się na przeprowadzenie tej akcji.

Lista wszystkich pomysłów

 

Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>