Filharmonia dla wybranych.

Filharmonia dla wybranych.
Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Nowa Filharmonia Szczecińska od początku budzi kontrowersje. W większości politycy i mieszkańcy spierają się o to czy jest ładna, czy stoi w dobrym miejscu i dlaczego opóźnia się jej ukończenie. Mało kto jednak zwraca uwagę na to, czego nie widać (pokłony dla Bastiata).

Na początku zastanówmy się ile osób chodzi regularnie do Filharmonii. Gdzieś trafiłem na mem, który głosił, że statystyczny Polak chodzi do filharmonii raz na 130 lat. Co oznacza, że przynajmniej raz do roku chodzi do niej około 0,77% mieszkańców Polski. Przekładając to na Szczecin okazuje się, że w naszym mieście jest około 3000 takich osób.

filhar_porownanie ilosci osob

Zajmijmy się teraz kosztami jakie zostały poniesione i będą poniesione na funkcjonowanie filharmonii (pełne zestawienie w pdf pod likiem). Sama budowa pochłonęła 112 milionów złotych. Czyli każdy mieszkaniec miasta, niezależnie od tego czy kiedykolwiek odwiedzi filharmonię czy nie, musiał zapłacić 300 zł na jej budowę (czteroosobowa rodzina to już 1200 zł!). Poza kosztem budowy okazuje się, że filharmonia nie będzie przynosić zysków. Ba! Jej straty będą niemal 7 razy większe niż przychody! Aby pokryć straty miasto, ministerstwo kultury i województwo będą przeznaczać co roku około 16 milionów złotych. Zatem każdy mieszkaniec Szczecina będzie musiał płacić 40 zł rocznie za sam fakt, że filharmonia stoi w naszym mieście. Oczywiście opłata ta nie daje mu prawa wstępu na jakikolwiek koncert.

filhar_straty

Dlaczego jesteśmy zmuszeni płacić za coś z czego nie korzystamy, a opłata, którą uiszczamy nie daje nam nic w zamian? Bo światłe umysły, postępowe środowiska i wielce oświecona rada miasta stwierdziła, że ludzie MUSZĄ być kulturalni. Miasto MUSI mieć filharmonię nawet jeśli nikt do niej nie będzie chodził.

Gdyby ktokolwiek z normalnych ludzi chciał założyć firmę i z góry zakładał, że będzie ona przynosić straty, to nikt nie dałby temu człowiekowi kredytu czy dotacji. Zostałby pożegnany salwą śmiechu i na tym skończyłaby się jego przygoda. Dlaczego zatem państwo tworzy takie instytucje, które nie przewidują przynosić żadnego zysku?

To jest właśnie różnica pomiędzy przedsiębiorstwami i instytucjami państwowymi, a prywatnymi. Jeżeli wydajemy nieswoje pieniądze to nie zastanawiamy się nad sensownością i opłacalnością danej inwestycji. Gdy jednak sami mamy wydać na coś pieniądze wtedy trzy razy się zastanowimy zanim to zrobimy. Dlatego tego typu inwestycje nie powinny być w żaden sposób finansowane z naszych podatków.

Gdyby grupa tych 3000 osób, które statystycznie raz do roku odwiedzają filharmonię, chciała sobie ją postawić, to musieliby zrobić zrzutkę po około 38000 zł. Tak samo na jej funkcjonowanie musieliby się składać po około 5500 zł rocznie, jednocześnie nie mając prawa do wejścia do filharmonii za darmo, a jedynie po zakupie biletu. Wtedy okazałoby się ilu jest prawdziwych fanatyków muzyki.

Nie wykluczam także sytuacji gdy kilka bogatych osób tworzy filharmonię i ją utrzymuje nawet gdy ta przynosi straty. Oczywiście jest wielu filantropów i sponsorów, którzy cenią sobie muzykę poważną i chcą za wszelką cenę mieć w swoim mieście porządną filharmonię. Jednak wydają na to swoje pieniądze i nikogo nie zmuszają do płacenia jeśli do filharmonii nie uczęszcza. W dawnych czasach właśnie w taki sposób się to odbywało i to wtedy powstawały najbardziej znane i cenione opery, orkiestry i dzieła muzyczne.

Powiecie, że 40 zł to mało, ale do tego dochodzi kilkanaście złotych na utrzymanie klubów sportowych, kilkadziesiąt na utrzymanie komunikacji miejskiej, kolejne kilkadziesiąt na teatry i muzea itp.(więcej informacji w kolejnych artykułach). W sumie daje to pokaźną kwotę, którą z pewnością wydalibyśmy lepiej samodzielnie niż za pośrednictwem państwa.

Dlatego podczas wyborów samorządowych i parlamentarnych zastanówcie się czy chcecie mieć kontrolę nad swoimi pieniędzmi, czy wolicie żeby decydowali za Was politycy, którzy przy okazji czerpią z tego korzyści dla siebie?

Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>