Kto zapłaci za stadion Pogoni?

Kto zapłaci za stadion Pogoni?
Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Stadion Pogoni Szczecin to temat, który wraca jak bumerang i za każdym razem przed wyborami jest o nim głośno. Czy dobrym pomysłem jest, żeby miasto wybudowało ten stadion? Czy finansowanie Pogoni z budżetu miasta jest w porządku?

Wydatki miasta na Pogoń Szczecin to co roku kilka milionów złotych. Teoretycznie są to pieniądze przeznaczone na szkolenie i opłata za usługi promocyjne. W rzeczywistości pieniędzmi tymi Pogoń domyka budżet. Ktoś może powiedzieć, że w końcu Pogoń promuje Szczecin w Polsce, a w przyszłym sezonie być może będzie promować w Europie, więc im się należy. Czy na pewno?

Pracuję w dużej firmie, która jest jednym z największych pracodawców w naszym mieście. Pracujemy zazwyczaj za granicą i naszą pracą pokazujemy, że Polak potrafi, że Polak to prawdziwy fachowiec. Przy okazji rozmawiamy z naszymi zleceniodawcami i innymi pracownikami, których spotykamy na miejscu, między innymi o Szczecinie. Dlaczego miasto nie płaci nam za to, że promujemy Szczecin za granicą? Chociaż 100000 zł, w końcu mamy mniejszą siłę przebicia niż klub piłkarski, ale jednak.

Porównując te dwa przypadki widać bezsens wydawania pieniędzy z miejskiej kasy na PRYWATNY klub piłkarski. Jeśli sam nie potrafi się utrzymać z umów sponsorskich, sprzedaży wychowanków czy gry w europejskich pucharach to znaczy chyba, że jest słaby? Gdyby firma słabo działała i nie zdobywała nowych klientów, wtedy by upadła. Miasto nie wspierałoby nas tylko dlatego, że promujemy Szczecin czy szkolimy kadry. Dlaczego klub piłkarski, który w końcu jest czyjąś własnością, miałby być traktowany inaczej? Dlaczego 10 zł rocznie ma iść z mojej kieszeni na coś, na co nie chcę żeby poszło? Jeśli komuś leży na sercu dobro Pogoni i chce ją wspierać, to niech sam zadecyduje o wysokości przekazanej kwoty i częstotliwości datków. Zrobi to zdecydowanie lepiej niż miasto, które rozdziela pieniądze pomiędzy kluby nie patrząc na ich sukcesy czy zdolności generowania zysków.

Podobnie ma się sytuacja z nowym stadionem. Dlaczego miasto ma go zbudować? Dlaczego 400 milionów zł (kwota przykładowa) ma być wydane na stadion, a nie na siedziby dla kilku firm? 1100 zł od każdego mieszkańca na to żeby prywatny klub miał gdzie grać i to za pół darmo… ?

Żeby nie było nieporozumień. Jestem kibicem Pogoni, wprawdzie kanapowym, ale jednak i chętnie dałbym 10 zł, a nawet więcej na funkcjonowanie klubu, ale nie chcę żeby to miasto decydowało na co pójdą moje pieniądze. Może chciałbym dać 10 zł na Pogoń i drugie 10 na Arkonię?

Tak samo w sprawie stadionu. Chciałbym żeby Pogoń miała nowoczesny stadion, jakiego pozazdrości nam Warszawa czy Londyn, ale nie chcę za to płacić. Niech stadion zbuduje prywatna firma i na nim zarabia. Mając porządnego zarządcę, na stadionie nie będą odbywały się tylko mecze, ale również koncerty i inne publiczne wydarzenia. Dużo bardziej będzie na tym zależało prywatnemu inwestorowi, który będzie w tym widział dodatkowe zyski, niż miastu, które nie liczy się z tym, że obiekt będzie przynosił straty.

Aby przyciągnąć takiego inwestora należy wobec niego pójść na ustępstwa. Przede wszystkim bezproblemowo udzielić mu wszelkich pozwoleń na budowę. Po drugie zwolnić od podatku od nieruchomości (wystarczy, że będzie płacił obowiązkowy jeszcze w Polsce podatek dochodowy i VAT). Po trzecie nie robić problemów z wykupieniem dodatkowych gruntów pod budowę hotelu, sklepów czy czego sobie nie wymyśli. Wtedy bardzo szybko powstanie i stadion i aquapark i inne obiekty, z których będą mogli korzystać mieszkańcy.

Miasto powinno się trzymać jak najdalej od tego typu projektów. Miasto nie potrafi zarządzać tego typu obiektami przez co przynoszą one same straty. Jako przykład mogą posłużyć filharmonia czy muzeum. Myślicie, że są to instytucje, które nie są w stanie przynosić zysków? To jakim cudem funkcjonowały w dawnych czasach gdy nie było czegoś takiego jak pomoc publiczna z budżetu miasta? Jakim cudem w dzisiejszych czasach działają i zarabiają prywatne muzea? Cały sekret leży w ich zarządzaniem. Jeżeli ktoś tworzy stadion, filharmonię czy muzeum tylko po to żeby były, to wiadomo, że nic dobrego z tego nie wyniknie. Jednak jeśli ktoś przed postawieniem muzeum zastanowi się i przygotuje porządny biznesplan i będzie pewien, że inwestycja będzie przynosiła zysk, wtedy ma olbrzymią szansę na odniesienie sukcesu.

Jeśli chcemy mieć w Szczecinie porządny stadion, muzea z prawdziwego zdarzenia, świetną operę i filharmonię powinniśmy dążyć do tego aby wszystkie te instytucje miały prywatnych właścicieli.

Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>