Dlaczego nierówności dochodowe są dobre?

Dlaczego nierówności dochodowe są dobre?
Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Od wielu lat słychać ostrzeżenia odnośnie polaryzacji świata na biednych i bogatych. Żeby uwiarygodnić te dane podaje się alarmujące statystyki, że 1% najbogatszych ludzi na świecie ma majątki o wartości równej majątkom 99% pozostałych mieszkańców ziemi. Tak robi między innymi organizacja humanitarna Oxfam (http://www.pb.pl/3985756,11132,1-proc-bedzie-miec-wiecej-niz-reszta-swiata)

Przede wszystkim uważam, że podział na biednych i bogatych nie jest wcale zły. Jest wręcz przeciwnie! Każdy ma inne talenty, inne umiejętności, urodził się w innym miejscu, w innych czasach i wśród innych ludzi. Zatem różnica w posiadanym majątku jest czymś całkowicie naturalnym. Inną wartość ma też majątek rzędu 100 000 usd w Afryce, w Azji, Europie czy Ameryce. Są miejsca gdzie posiadanie mienia o wartości 10 000 usd uchodzi za niewyobrażalne bogactwo.

Osoby bogate i biedne mają do spełnienia ważną rolę w każdym społeczeństwie. Bogacz jest świadectwem tego, że każdy ciężką pracą (lub lawiranctwem) jest w stanie wspiąć się na szczyt. Z kolei biedak daje przestrogę przed byciem leniwym i nieudolnym. Tak przynajmniej powinno być w normalnym świecie.

Dziś każdy bogacz to oszust więc trzeba mu zabrać, a biedak to ofiara więc trzeba mu dać, jak twierdzą socjaliści. Tylko dzięki podziałowi na biednych i bogatych nasze społeczeństwo może się rozwijać. Ambitni mają zapał do pięcia się w górę, do zarabiania jak najwięcej pieniędzy, mają ochotę się rozwijać. Świat, w którym wszyscy mieliby po równo umarłby w stagnacji. Jaki byłby sens bycia lepszym od innych lub udoskonalania jakiegoś procesu, skoro i tak nagroda za to byłaby taka sama jak dla wszystkich pozostałych?

Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>