8 dowodów na to, że podatek dochodowy jest najsłabszym ogniwem

8 dowodów na to, że podatek dochodowy jest najsłabszym ogniwem
Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Nie istnieje chyba gorszy podatek niż ten, który karze za pracowitość. Takim podatkiem jest PIT i CIT. W tym artykule postanowiłem zebrać 8 z wielu dowodów na to, że podatek dochodowy jest najsłabszym ogniwem w gospodarce.

  1. Kara za pracę – jeśli chcesz utrzymać rodzinę i nie tułać się żebrząc po ulicach, podejmujesz pracę. Jednak państwo zamiast nagrodzić Ciebie wysoką kwotą wolną od podatku nakłada na Ciebie karę, która rośnie proporcjonalnie do wzrostu Twoich zarobków. Czy to jest normalne?
  2. Kara za przedsiębiorczość – prowadząc firmę starasz się aby funkcjonowała jak najlepiej, z czasem zaczynasz zatrudniać pracowników jednak zamiast być przez to docenionym, musisz płacić olbrzymie podatki za pracowników i za siebie. Ogranicza to Twoją zdolność do inwestycji i zniechęca do dalszego rozwoju.
  3. Narzędzie represji – przez konstrukcję podatku dochodowego i jego nieprecyzyjność zawsze stoisz na przegranej pozycji względem urzędu skarbowego. Jeśli jesteś niewygodny dla władzy lub ktoś w urzędzie będzie chciał się wykazać skutecznością działania, może w bardzo łatwy sposób udowodnić, że działasz na szkodę budżetu państwa. Wiąże się to z odpowiedzialnością finansową i karną.
  4. Nieefektywność – podatek dochodowy jest bardzo mało efektywny. Szacuje się, że cały aparat urzędniczy, który zaangażowany jest w jego pobieranie pochłania dokładnie tyle samo pieniędzy ile pobiera w podatkach. Czyli de facto płacimy go tylko po to żeby utrzymać urząd skarbowy, który go pobiera.
  5. Marginalna część budżetu – podatek dochodowy stanowi zaledwie 6,54% budżetu państwa
  6. Progresja – podatek dochodowy jest podatkiem progresywnym, a to oznacza, że jeśli wybijasz się ponad przeciętną i zaczniesz zarabiać za dużo to dostaniesz dodatkową karę w postaci wyższej stopy podatkowej.
  7. Podatek od podatku – podatek dochodowy pobierany jest od osób, które dostają świadczenia finansowane przez podatki. Pracownicy administracji publicznej, emeryci i renciści, pracownicy służby zdrowia oraz nauczyciele utrzymywani są z podatków, a dodatkowo muszą płacić podatek dochodowy. Tak jakby od mieszania herbata miała stać się słodsza.
  8. Niska kwota wolna od podatku – wysokość kwoty wolnej od podatku w Polsce to zaledwie 3091 zł. Jest to jedna z najniższych kwot na świecie (nawet kraje afrykańskie mają wyższą kwotę wolną). Powoduje to coraz większe popadanie w biedę osób zarabiających najmniej.

Jest to tylko 8 dowodów z całego mnóstwa, które można tutaj przywołać. Jednak myślę, że już ta ósemka jest wystarczającym argumentem za tym aby zlikwidować podatek dochodowy.

Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>