Nie uwierzysz! Zdobywca Nobla chce III wojny światowej!

Nie uwierzysz! Zdobywca Nobla chce III wojny światowej!
Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Z pewnością nie raz czytaliście felietony poświęcone USA i ich dążeniu do III wojny światowej. Poza przesłankami ekonomicznymi, które świadczą o tym, że jest to scenariusz bardzo prawdopodobny istnieją również przesłanki ideologiczne, wpisane niejako w kulturę amerykańską, a szczególnie w ideały lewicy zwanej tam liberałami.

Jeden z najsłynniejszych filozofów amerykańskich James pisał o „moralnym ekwiwalencie wojny”. Według tej teorii najlepszym sposobem na zarządzanie krajem jest wprowadzenie ludzi w permanentny stan odczucia wojny i centralne dowodzenie wszystkimi aspektami życia społecznego i gospodarczego. Czyli mówiąc w skrócie tak jak generał ma pełnię władzy nad armią podczas działań wojennych tak w czasie pokoju państwo miałoby być takim generałem dla społeczeństwa.

Odbiciem tego myślenia był wprowadzony po pierwszej wojnie światowej w czasie wielkiego kryzysu New Deal. Prezydent Roosevelt stworzył wiele urzędów i agencji, które miały za zadanie wziąć w swoje ręce stery i zarządzać państwem. Jak nietrudno się domyślić głównodowodzącymi w nowych tworach byli często wojskowi, którzy walczyli podczas I wojny światowej. Dziś nawet lewicowi ekonomiści zgadzają się, że New Deal był porażką.

Kolejnym okresem, który przez współczesnych ekonomistów amerykańskich jest wspominany jako idealny przykład na wyższość centralnego planowania nad leseferyzmem jest II wojna światowa. Co może zaskoczyć niektórych z Was, zdobywca Nobla Paul Krugman twierdzi, że dzięki II wojnie światowej USA wyszły z kryzysu gospodarczego!

Jeszcze więcej kontrowersji wzbudzają wpisy na blogu Krugmana oraz jego wypowiedzi w telewizji.

„Druga Wojna Światowa jest świetnym naturalnym eksperymentem, w efektach olbrzymiego wzrostu wydatków rządowych I jak zawsze służ jako ważny pozytywny przykład dla tych z nas, którzy preferują aktywną postawę wobec recesji gospodarczej”

Oraz

„Jeśli byśmy odkryli, że kosmici planują atak i potrzebowalibyśmy ogromnych przygotowań aby odeprzeć ich atak i inflacja wraz z deficytem odsunięte by były na dalszy plan, to recesja minęłaby po 18 miesiącach. A potem jeśli byśmy odkryli, ups, zrobiliśmy błąd, nie ma żadnych obcych, mielibyśmy lepiej”

Jak widać chciałby on aby istniało faktyczne lub pozorne zagrożenie bezpieczeństwa żeby on i jego koledzy mogli przejąć zarządzanie nad gospodarką i według jego mniemania doprowadzić ją do rozkwitu. Oczywiście Krugman się myli co zostało udowodnione przez dużo tęższe umysły ekonomiczne niż ja dlatego w tym artykule nie będę się skupiał na tej kwestii.

Jeśli chcielibyście wiedzieć więcej na temat tzw. amerykańskiego pragmatyzmu, moralnego ekwiwalentu wojny czy militarnego keynesizmu polecam poniższe linki i książkę:

„Tyrania Komunałów” – Johna Jacoba Goldberga

http://krugman.blogs.nytimes.com/ – blog Paula Krugmana (ostrzegam, robi się czerwono przed oczami)

http://www.washingtonsblog.com/ – blog z częstymi polemikami z komunałami Paula Krugmana

https://www.google.no/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=military%20keynesianism – wyniki wyszukiwania dla hasła „military keynesianizm”

Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>