A ty wiesz jak zrobić ołówek?

A ty wiesz jak zrobić ołówek?
Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Z pozoru błahostka. Kawałek drewienka z grafitowym rysikiem wewnątrz i z gumką na jednym końcu. Jednak czy potrafiłbyś zrobić ołówek od podstaw?

Zacznijmy od drzewa, z którego zrobiony jest ołówek. Zasadzenie go i pielęgnowanie to już element tworzenia ołówka. Następnie ścięcie go piłami, przetransportowanie ciężarówkami, pociągami czy statkami wymaga wytworzenia piły, ciężarówek, pociągów, statków. Aby mieć materiał do ich budowy konieczne jest wydobycie odpowiedniej rudy metalu, przetopienie jej i uformowanie elementów narzędzi i urządzeń. Aby wydobyć rudę musisz mieć kopalnię wyposażoną w specjalistyczny sprzęt i zatrudniać odpowiednich ludzi. Ludzie muszą jeść, pić, mieć się w co ubrać i mieć gdzie mieszkać, a zatem konieczne są inne osoby i firmy specjalizujące się w dostarczaniu tych produktów i usług.  Budowa domów i fabryk wymaga wykorzystania różnych materiałów budowlanych i wyposażenia w odpowiednie narzędzia i sprzęty. Materiały budowlane pochodzą od różnych wytwórców, którzy żeby je wytworzyć również potrzebują specjalistycznej wiedzy, personelu i narzędzi. Jesteś jeszcze ze mną?

Jak widzisz samo pozyskanie drewna do wytworzenia ołówka jest niemal niemożliwe do opisania. Wymaga setek tysięcy operacji, wiedzy i umiejętności milionów ludzi, zaangażowania specjalistycznego sprzętu i narzędzi. A to dopiero początek. Z drewna trzeba zrobić listewki, z których składa się ołówek. A co z grafitem? Co z gumką? Co z metalową skuwką gdzie umieszczona jest gumka?

Nie ma jednej osoby, która wiedziałaby jak od początku do końca wytworzyć ołówek. Jest to przykład na to, że żaden urzędnik nie jest w stanie zarządzać ręcznie gospodarką bo jak niby ma to robić skoro sam nie potrafiłby zrobić ołówka?

Więcej znajdziesz w rewelacyjnej książce Leonarda E. Read’a „Ja, ołówek”.

Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

One thought on “A ty wiesz jak zrobić ołówek?

  1. Pingback: | Jakub Kozieł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>