6 książek o wolnym rynku, które musisz przeczytać

6 książek o wolnym rynku, które musisz przeczytać
Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Wiedza z zakresu ekonomii, a tym bardziej ekonomii wolnorynkowej w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Dlatego zdecydowaliśmy się na złożenie projektu do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, w którym proponujemy doposażenie szczecińskich bibliotek w książki z zakresu ekonomii wolnorynkowej. Na liście znajduje się mnóstwo znakomitych książek wybitnych autorów. Jednak pomyślałem, że warto przygotować moją, subiektywną listę lektur, które dla mnie są podstawą edukacji wolnorynkowej  i które miały olbrzymi wpływ na moje poglądy i wiedzę z tego zakresu.

6książek

  1. „Ja ołówek” – Leonard E. Read – mimo, że książka jest bardzo krótka to zawiera w sobie samą esencję wolnego rynku. Pokazuje, że niemożliwym jest planowanie i kontrolowanie procesów gospodarczych przez pojedynczego człowieka czy organizację. Dobrobyt i wszystko co mamy możliwe jest dzięki współpracy i podziałowi pracy. Po lekturze tej książeczki nie da się powiedzieć z czystym sumieniem, że nad czymś państwo powinno sprawować kontrolę. Jeden z wpisów na blogu dotyczył tej książeczki.
  2. „Co widać, czego nie widać” – Frederic Bastiat – legendarne już dzieło Bastiata to kolejna lektura obowiązkowa dla każdego wolnorynkowca. Pokazuje ona, że każda decyzja i każde działanie niesie ze sobą dwa rodzaje kosztów. Te które widać i te których nie widać. Gdyby nasi rządzący chociaż pobieżnie przejrzeli „Co widać, czego nie widać” nie podjęliby wielu ze swoich głupich decyzji podczas tworzenia prawa.
  3. „To nie musi być państwowe” – Jakub Woziński – Bardzo lubię p. Jakuba Wozińskiego za jego styl pisania. Jego książki czyta się bardzo przyjemnie, a co najważniejsze, wiele z tej wiedzy samoistnie zostaje w głowie. Książka „To nie musi być państwowe” udowadnia, że wszystko czym dziś zajmuje się państwo, było, jest lub może być zarządzane przez podmioty prywatne. Wojsko, sądownictwo, opieka zdrowotna, drogi itp. wszystko bez wyjątku. Na pewno książka spodoba się libertarianom i anarchistom.
  4. „Ludzkie działanie” – Ludvig von Misses – można powiedzieć, że to biblia myśli wolnorynkowej. Ludvig von Misses udowadnia, że wszystko co nas otacza, wszystkie procesy gospodarcze i ogólnie cały rozwój ludzkości jest możliwy tylko dzięki ludzkiemu działaniu. Książka jest bardzo gruba, ale warta przeczytania od deski do deski.
  5. „Ekonomia w jednej lekcji” – Henry Hazlitt – szkoła austriacka charakteryzuje się tym, że jest bardzo łatwa do zrozumienia. Książka „Ekonomia w jednej lekcji” udowadnia to i prezentuje całą teorię ekonomii możliwą do przedstawienia w ciągu jednej lekcji.
  6. „Szkoła austriacka – Ład rynkowy, wolna wymiana i przedsiębiorczość” – Jesus Huerta de Soto – Książka, która powinna być wstępem dla każdego kto chciałby bardziej zgłębić austriacką szkołę ekonomii. Jesus Huerta de Soto opisuje w niej rozwój całej myśli ekonomicznej przytaczając najważniejsze postaci i ich dokonania. Jest to swoiste kompendium wiedzy i przyczynek do dalszego zgłębiania tematyki ekonomii wolnorynkowej. Polecam dla wszystkich początkujących i zaawansowanych Austriaków.

Te 6 pozycji to jak dla mnie podstawowe minimum dla każdego kto chciałby uzbroić się w wiedzę o ekonomii wolnorynkowej i móc używać odpowiednich argumentów w dyskusjach z socjalistami i keynesistami.

Aby te i inne książki znalazły się w szczecińskich bibliotekach zachęcam do głosowania na projekty do budżetu obywatelskiego o numerach 26, 57, 97 i 166 https://konsultuj.szczecin.pl/konsultacje/chapter_116109.asp

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Dodalibyście jeszcze jakąś pozycję, albo którąś z moich wymienili na coś innego? Zachęcam do komentowania.

Podziel się ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>